تعریف سئو SEO

موتورهای جستجو چطور محتوای وبسایت شما را درک می‌کنند؟ مهمترین معیار ارزش از نظر یک موتور جستجو چیست؟
اگر موتور جستجو محتوای شما را درک کند، سایت شما را به مشتریان بالقوه بسیاری نشان خواهد داد. روزانه میلیون‌ها نفر به دنبال هر چیزی از بلیط هواپیما گرفته تا باغ وحش جستجوی آنلاین می‌کنند. این یعنی میلیون‌ها فرصت برای کسب و کارها که توسط مشتریان دیده شوند. بیایید فرض کنیم شما یک مزرعه کوچک دارید و می‌خواهید کارتان را با فروش آنلاین محصولتان گسترش دهید.

اس‌ای‌اُ (سئو) باعث می‌شود موتورهای جستجو بهتر بفهمند شما چه چیزی برای ارائه دارید. این یعنی وقتی کسی با استفاده از کلمه یا عبارتی که به کسب و کار شما مربوط است، سرچ می‌کند (مثلاً گوجه فرنگی)، احتمال اینکه شما در نتایج جستجوی او دیده شوید خیلی بالاتر می‌رود. وقتی یک موتور جستجو نتایج سرچ را نشان می‌دهد بعضی از آنها در اثر تبلیغات پولی در ردیفهای بالا دیده می‌شوند. سایر نتایج پولی نیستند بلکه موتورهای جستجو تشخیص داده‌اند به عباراتی که در باکس جستجو وارد شده مربوط‌ اند. به این نتایج، نتایج ارگانیک گفته می‌شود.

موتورهای جستجو فرمولها یا الگوریتمهایی دارند که به آنها کمک می‌کند نتایج را با ترتیبی خاص لیست کنند. موتورهای جستجو به طور پیوسته وب را به دنبال محتوای جدید می‌کاوند و سعی می کنند آن را بفهمند. موقعیت وبسایت شما در این نتایج از طرفی تحت تأثیر کلماتی است که شما در وبسایت خود به کار برده‌اید (مثلاً محصولات تازه مزرعه) و از طرف دیگر عواملی مثل تعداد وبسایتهای دیگری است که به سایت شما لینک دارند.

سئو چیست؟

مطلب به نظر پیچیده می‌آید؟ خب این طور در نظر بگیرید که موتور جستجو مثل یک واسطه عمل می‌کند. هدف چیست؟ یافتن دقیق آنچه که یک سرچ‌کننده در وب به دنبال آن می‌گردد.
اما چطور این کار را انجام می دهد؟

برای نمایش بهترین نتایج ممکن، موتور جستجو به دنبال حداکثر اطلاعات ممکن راجع به وبسایت‌ها می‌گردد. ممکن است میزان محبوبیت وبسایت را هم در نظر بگیرد و یا اینکه سایر سایتها یا افراد در باره آن وبسایت چه نظری دارند، همینطور کلمات به‌کار رفته در هر وب پیج یا کلیدواژه‌های به کار رفته در کد صفحات را برای فهم بهتر موضوع در نظر می‌گیرد.
هر یک از این اجزا به موتور جستجو کمک می‌کند تا مرتبط ترین نتیجه را برای جستجوی شما پیدا کند. در حال حاضر موتورهای جستجو موقعیت مکانی سرچ‌کنندگان را هم تشخیص می‌دهند یعنی مثلا یک جستجو از بریتانیا مجموعه‌ای از نتایج محلی را نمایش می‌دهد. یعنی همان سرچ اگر در فرانسه انجام شود نتایج متفاوتی نمایش داده می شود.

با همه گیر شدن استفاده از تلفن های همراه موتورهای جستجو امروزه ابزاری را که مردم در زمان سرچ از آن استفاده می‌کنند نیز در نظر می‌گیرند. اما مانند یک واسطه که سال‌ها در کسب و کار سابقه داشته و به این واسطه بهتر و بهتر شده است فرمولهای سرچ تکامل می یابند و در خلال مسیر اطلاعات بیشتر و بیشتری را اضافه می‌کند.

سوال شما این است که چه کاری انجام بدهید تا سایت شما برای موتورهای جستجو جذاب باشد؟ در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما می‌دهیم اما اینجا یک نقطه شروع خیلی خوب معرفی می‌کنیم. چیزی که موتورهای جستجو بیش از همه به آن اهمیت می دهند، محتوای انحصاری، جذاب و مرتبط است. زیرا کار آنها یافتن و نمایش دادن مفیدترین مطالب است.

استفاده از سرچ ساده است و بسیاری از ما هر روز آنرا انجام می‌دهیم، اما چیزی که پشت پرده آن رخ می‌دهد دائماً در حال تغییر است. برای بهبود مؤثر وبسایتتان باید از آنچه که از نظر موتورهای جستجو مهمترین فاکتورهاست مطلع باشید و اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما این عوامل را برای موتور جستجو تأمین می‌کند. همین طور که پیش می‌رویم بیشتر در مورد نحوه کار موتورهای جستجو به شما خواهیم گفت و به شما کمک می‌کنیم برای بهبود SEO استراتژی بنا کنید تا به اهداف کسب و کاری خود دست یابید.

نکات کلیدی

درک نحوه عملکرد موتورهای جستجو به کسب کار شما کمک می‌کند در عرصه آنلاین پیشرفت کند. در این آموزش نکات زیر توضیح داده شد:

• SEO چیست؟
• چطور موتور جستجو محتوای سایت شما را درک می‌کند.
• موتورهای جستجو به چه عواملی بیشترین اهمیت را می‌دهند.

ترجمه: سعید حدادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 13 =