شش باور غلط راجع به استخدام قسمت سوم

حق انتخاب در استخدام

باورهای غلط راجع به استخدام

نمی‌توانم در شرکتی که خودم می‌خواهم مشغول به کار شوم

شباهت‌های زیادی بین ازدواج و استخدام وجود دارد. در هر دو مورد با مسأله انتخاب روبه­‌رو هستیم. این‌ها انتخاب‌های متقابل است اما آنچه خیلی‌ها آن‌ را نادیده می‌­گیرند این است که انتخاب شدن پایان فرآیند است و توسط فردی غیر از شما صورت می‌گیرد، ولی شما در مراحل ابتدایی فرآیند و حتی پیش از آن یعنی در مرحله کسبِ آمادگی‌ها و پیش از طرح درخواست، تعیین‌کننده هستید. هرچه بیشتر طالب شغل یا علاقه­‌مند به فردی باشید باید آمادگی بیشتری کسب کنید و احتمال پذیرفته شدنِ درخواست‌تان را بالاتر ببرید. نکته اساسی این است که طی این فرآیند شما باید اثرگذار باشید نه منفعل. این تأثیرگذاری باید در عملکرد شما بروز کند و شالوده روحیه و طرز تفکرتان را تشکیل دهد. در چنین شرایطی موفقیت حتمی با شما است حتی اگر در یکی دو مصاحبه (یا خواستگاری) جواب رد بشنوید. به‌هرحال باید برای دیگران هم حق انتخاب قائل شد ولی توصیه می­‌کنم آن‌قدر آماده شوید که اگر شما را رد کردند کسی که زیان دیده شما نباشید!

آن‌قدر خوب آماده شوید که اگر شما را رد کردند کسی که زیان دیده شما نباشید.

جسارت و مبالغه 

طی این سال‌ها با صنایع مختلفی همکاری و در جلسات استخدامیِ بسیاری شرکت داشته­‌ام چه به‌عنوان استخدام‌کننده و چه به‌عنوان استخدام‌شونده. شاهد بوده‌ام که همواره جرأت و جسارت شخص داوطلبِ استخدام بر افراد مصاحبه‌کننده یا اعضای کمیسیون استخدام بسیار مؤثر است؛ با این‌وجود توصیه می­‌کنم در هیچ موردی افراط به خرج ندهید و مخصوصاً از مبالغه بپرهیزید. سعی کنید رفتار و برخورد شما مؤید اعتماد به نفس­تان چه در جنبه­‌های فنی و چه در مورد مهارت‌های انسانی باشد. شما سهم خود را کامل و درست انجام دهید و مطمئن باشید نتیجه دلخواه در زمان مناسب حاصل خواهد شد.

با یادگیری نحوه صحیح انتخاب صنعت، شرکت و همین‌طور شغل صحیح طی مطالب آتی کتاب، برای چند هفته مشغول پیگیری شرکت‌ها، انتخاب آن‌ها و تنظیم قرارهای مصاحبه و شرکت در کمیسیون‌های استخدامی‌خواهید بود. طی این فرآیند هرگز از این واهمه نداشته باشید که فرد یا شرکتی که با آن‌ مصاحبه می­‌کنید متوجه شود خودِ شما این شرکت را آگاهانه انتخاب کرده‌­اید. در صورت لزوم به‌طور ضمنی و غیرمستقیم اشاره کنید انتخاب‌های دیگری هم دارید؛ چه انتخاب‌های بالفعل یعنی دعوت به همکاری از طرف شرکتی که چند روز قبل در آن مصاحبه کرده­ و پذیرفته شده‌اید و چه انتخاب بالقوه یعنی یک قرار مصاحبه با شرکتی دیگر که هنوز به آن نرفته‌اید؛ با وجود همه این موارد به آن‌ها بگویید بنا بر یک دلیل کاملاً واقعی (مثلاً سابقه و اعتبار شرکت آن‌ها یا محیط فوق ­العاده آن برای رشد و یادگیری) قلباً تمایل دارید در آنجا مشغول به کار شوید. مهم است این کلمات را به‌صورت آرزو و خواسته قلبی بیان کنید و نه از سر غرور یا بازارگرمی. هرچه برخورد صادقانه­‌تری داشته باشید تأثیر مثبت بیشتری بر افراد و خصوصاً مصاحبه‌کنندگان خواهید گذاشت و فراموش نکنید مرز جسارت تا جایی است که آن‌ را مبالغه قلمداد نکنند و یا به صداقت شما شک نبرند.

استخدام یا علاقه؟

پیش‌تر راجع به «اولین کار ممکن» صحبت کردیم. راجع به اینکه هیچ اشکالی ندارد تا یافتن شغلی که هم به آن علاقه‌مندید و هم با تخصص شما هماهنگ است، از یک روش آبرومندانه، یعنی شغل موقت دیگری کسب درآمد کنید. لیکن در این قسمت می‌خواهیم ببینیم به چه طریق می‌توانید از روز اول در زمینة حرفه‌ای موردعلاقه خود مشغول به کار شوید. اگر به گروه آدم‌های بدبین و مطلقاً منفی‌باف از دسته ذهنیت ثابت تعلق دارید امیدوارم تا این جای مطلب کمی دیدگاه شما تغییر کرده باشد.

این مطلب برای آدم‌های معمولی نوشته شده است و ما قصد نداریم نظر بدبین­‌ها را تغییر دهیم چون به تجربه دریافته‌­ایم که سعی بر متقاعد کردن منفی‌باف‌های حرفه‌ای تلاشی بیهوده و تنها هدر دادن وقت و انرژی است.

سودای قهرمانی

برای افرادی که یافتن کار را مشکلی بزرگ ارزیابی می‌­کنند، مشغول شدن در زمینه شغلی مرتبط با تخصص و علاقه و حتی در یک شرکت اید‌‌ه‌­آل، صد درصد رؤیایی و دست‌نیافتنی به نظر خواهد آمد؛ اما برخلاف این تصور، با اطمینان تمام به شما می‌گویم نه­‌تنها گذشتن از سد استخدام امری کاملاً شدنی است بلکه اگر به خود اتکا کنید و امکانات و استعدادتان را به‌درستی در جهت رشد به کار بگیرید می­توانید از اولین روز کاری، در شغل دلخواه‌تان مشغول شوید. خیلی از کارها یا بهتر بگوییم، سِمت‌ها هست که به تجربة چندساله نیاز دارد و آن پست را از روز اول به شما نمی‌دهند، بااین‌وجود احتمالاً قصه توپ‌ جمع‌کنی که مربی بارسلونا شد را شنیده‌اید. منظورم پپ گواردیولا است که در پانزده‌سالگی به‌عنوان توپ‌جمع‌کن آغاز به کار کرد. سرگذشت جوزف اسکولینِ سنگاپوری نیز به همین صورت است. او در نوجوانی هوادار مایکل فلپس (قهرمان افسانه‌ای شنا) بود و برای گرفتن امضاء و عکس یادگاری با او در صف می‌ایستاد اما چند سال بعد در المپیک ریو رقیب او شد و با ناباوریِ همگان بر اسطورة شنای صد متر مردانِ جهان غلبه کرد. اگر سودای قهرمانی دارید، به هر قیمتی خود را وارد باشگاه کنید!

از ابتدا در جای درست

سال‌ها همکاران زیادی داشته‌­ام که وقتی از آن‌ها راجع به سابقه کارشان می­‌‌پرسیدم پاسخ‌هایی شبیه به این می­‌دادند که مثلاً هشت سال است که در این شرکت به کار مشغول‌اند و اگر راجع به محل کار قبلی‌شان می­‌پرسیدم جوابشان این بود: این اولین شرکتی بوده که در آن استخدام شدم. برخی از این همکاران با پروژه­‌های دانشگاهی به این شرکت‌ها وارد شده بودند و بعضی‌ها هم به‌صورت ساعتی و پاره­وقت با شرکت شروع به همکاری کرده پس از چند ماه به‌طور دائم استخدام شده بودند. این موارد مخصوصاً در مورد مشاغل پروژه­ای و کارهای مهندسی معمول است. در بسیاری از پروژه­‌ها به خاطر محدودیت‌های زمانی یا محدودیت تعداد کارشناسانی که به‌طور تمام‌وقت در استخدام شرکت یا پروژه هستند، مدیران پروژه یا واحدهای مهندسی تصمیم به جذب نیروهای ساعتی می­‌گیرند. از طرف دیگر همیشه برای مهندسان تازه‌کار فرصت‌های بیشتری در محل اجرای پروژه­‌ها یا به اصطلاح «سایت پروژه» وجود دارد. حتی در مواردی هم که هدف و علاقه شما پیشرفت در بُعد طراحی و مهندسی پروژه­‌ها باشد حضور چندماهه در دفاتر فنی و کسب تجربه احداث و مخصوصاً راه­‌اندازی پروژه­‌های صنعتی درحالی‌که در شروع کار هستید، بسیار ارزشمند و نقطه قوت شما در مراحل بعدی پیشرفت شغلی محسوب خواهد شد. پس از تشریح ابعاد مختلف پروژه با سهولت بیشتری قادر به تشخیص زمینه علاقه­‌مندی خود در دنیای پروژه خواهید بود. هم‌چنین چشم‌­انداز وسیع‌تری در انتخاب مسیر شغلی‌تان پیشِ روی خواهید داشت.

نویسنده : سعید حدادی


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.