رزومه‌هایی برای استخدام نشدن!

رزومه‌هایی برای استخدام نشدن

به نظر من به عنوان یک مسئول بررسی رزومه‌ها و استخدام، ما اشتباهی فکر می‌کنیم که قصد آدم‌ها از رزومه فرستادن، نشان دادن توانایی‌هایشان و مخ‌زنی به قصد استخدام است! اگر اینطور بود که برای هر آگهی استخدامی که من در این چند ماه منتشر کردم، این همه رزومه که قصدی جز استخدام نشدن نداشتند برایمان ارسال نمی‌شد! [one_half][/one_half]و از بس چنین رزومه‌هایی زیاد بود، تصمیم گرفتم برای کسانی که به دنبال کار هستند، بنویسم که بدانند کدام رزومه‌ها در نگاه اول رد می‌شوند و شانس استخدام را از شما می‌گیرند. به این امید که تلنگری باشد برای جستجوی فرم‌های صحیح ‌رزومه‌نویسی در گوگل…

کدام رزومه‌ها برای استخدام نشدن ارسال می‌شوند؟

۱) رزومه‌هایی که اطلاعات کافی ندارند:

اگر قصد فرستنده از ارسال رزومه استخدام شدن باشد، مسلماً اطلاعات شخصی، تحصیلی و تخصصی‌اش را درست و حسابی در رزومه درج می‌کند. مثلاً پیش آمده که کارجو در رزومه‌اش جلوی فیلد تحصیلات فقط یک کلام نوشته «کارشناسی»! انگار که کارشناسی خودش یک رشته مجزا باشد! یا حتی داشتیم رزومه‌ای که همه چیز داشته، ولی شماره تماسی نداشته که به آن زنگ بزنیم و برای مصاحبه از این کارجوی بی‌حواس دعوت به مصاحبه کنیم! و من به عنوان یک کارفرما سریع این رزومه‌ها را کنار می‌گذارم. چرا؟ چون با این سوال روبرو می‌شوم که کسی که ساده‌ترین موارد مربوط به خودش را درست و حسابی نمی‌نویسد، می‌خواهد کار من را درست و حسابی انجام بدهد؟

۲) رزومه‌هایی که اطلاعات مبهم دارند:

بعضی کارجوها هستند که فکر می‌کنند قرار است ما با دیدن رزومه‌شان معما حل کنیم. مثلاً پیش آمده که طرف برای موقعیت شغلی برنامه‌نویس و طراح وبسایت رزومه داده، ولی در رزومه‌اش به جای اینکه لینک نمونه کارهایش را بفرستد، فقط نوشته طراحی چندین وبسایت! حتماً طفلکی توقع داشته ما با دیدن این رزومه شفاف، ندای «یافتم یافتم» هم سر بدهیم و اشک‌ریزان به او زنگ بزنیم تا همکاری را از همین فردا آغاز کنیم. ولی ‌‌نمی‌داند که معمولاً چنین رزومه‌ای درجا رد می‌شود. چرا؟ چون اینطور به نظر ‌‌می‌رساند که کارجو آنقدر به خودش مطمئن نبوده که نمونه کار بفرستد و به کلی‌گویی روی آورده.

اطلاعات مبهم در رزومه

نمونه‌ای از اطلاعات مبهم و پاسخ‌ داده نشده: دریافت جایزه‌ بابت چه؟ طراحی کدام سایت‌ها؟

۳) رزومه‌هایی که اطلاعات زیاد از حد دارند:

بله! بعضی دوستان هم فکر می‌کنند که قرار است با دیدن رزومه‌ به خواستگاری‌شان بریم، بس که تمامی هنرهای ریز و درشتی که از انگشتان‌شان می‌ریزد را پشت سر هم ردیف می‌کنند و مثلاً برای موقعیت شغلی کارمند اداری ساده و پاره‌وقت، رزومه‌ای چند صفحه‌ای مملو از مقاله‌های چاپ شده در رشته‌های عجیب غریب ارسال می‌کنند که محض رضای خدا در آن نشانه‌ای از سابقه کار اداری یا حتی توانایی کار با برنامه‌های آفیس هم دیده نمی‌شود! چنین رزومه‌ای تنها یک پیام برای ما دارد: درست است که من توانایی‌های مورد نظر شما را ندارم، اما تا دلتان بخواهد تخصص‌های دیگری دارم که اگرچه هنوز با آنها کار پیدا نکرده‌ام، ولی حداقل شما ببینید و فکر کنید که من آدم خفنی هستم!

اطلاعات بیش از حد برای استخدام

نمونه‌ای از اطلاعات بیش از حد برای استخدام در موقعیتی که این موارد در آن ارزش محسوب نمی‌شود

 

۴) رزومه‌هایی که غلط دیکته‌ای دارند:

این مدل رزومه‌ها از بهترین رزومه‌ها هستند، چون اگر چه به قصد استخدام نشدن ارسال شده‌اند، اما ما را یک دل سیر می‌خندانند و خستگی‌مان را در می‌کنند. اصلاً خداییش مگر می‌شود به کسی که به اسم برنامه‌نویس حرفه‌ای رزومه داده ولی دیکته زبان برنامه‌نویسی مد نظرش را اشتباه نوشته، یا به کسی که برای کار در سمت کارشناس تولید محتوا مسلط به نگارش صحیح فارسی رزومه داده ولی در رزومه‌اش به جای «به» و «که»، نوشته «ب» و «ک»، نخندید؟

 رزومه‌هایی که غلط دیکته‌ای دارنددر این رزومه نه تنها غلط دیکته‌ای در نام برنامه و زبان تخصصی دیده میشه، که بعداً فهمیدیم اون اسم طولانی در خط اول، در واقع مال یک نفر نیست، بلکه دو تا دوست همکلاسی هستن که دو تایی با همدیگه توی یه فایل رزومه دادن!!!!

۵) رزومه‌هایی که در واقع رزومه نیستند:

این بخش از رزومه‌ها عجیب‌ترین رزومه‌ها هستند. چون از ده کیلومتری داد می‌زنند که فرستنده همین امروز صبح از خواب بیدار شده و تصمیم گرفته کار کند و آنقدر نابلد بوده که به جای رزومه‌ای که فرم استاندارد آن در ده‌ها سایت کاریابی موجود است، فقط در سه خط نوشته: فلانی فلانی زاده، بیست و چند ساله، ساکن فلان جا! انگار که ایمیل یا آی‌دی تلگرام بخش استخدام ما چت‌روم یاهو باشد، و رزومه این بزرگوار جوابی به سوال «ASL»!

اطلاعات ناقص در رزومه

و این هم شاهکار مثلاً رزومه‌های دریافتی ما! اطلاعات ناقص در قالبی غیررسمی، همراه با چاشنی آه و ناله سانسور شده!

خلاصه که فعلاً این ۵ مدل را داشته باشید، اگر وقتی پیش آمد، باز از بقیه شاهکارهایی که به عنوان رزومه برای ما ارسال می‌شود براتون می‌نویسم.تا آن موقع، شما را به مقدسات‌تان قسم که در گوگل یا سایت‌های کاریابی معتبر به دنبال فرم صحیح رزومه بگردید دستی به سر و روی رزومه‌هایتان بکشید تا من نوعی از خواندن این همه رزومه عجیب و غریب دق نکنم!

پی‌نوشت: امیدوارم متوجه باشید که این نوشته با چاشنی طنز همراه بود و یه جاهایی اغراق و شوخی زیاد داشت. در نتیجه امیدوارم بعد از خوندنش به جای غرغر به جان من، تفنگ‌تان را زمین گذاشته و به اصلاح رزومه‌هاتون بپردازید. 🙂

منبع : ویرگول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.